انتخاب اسم جهت ثبت شرکت

انتخاب اسم جهت ثبت شرکت

انتخاب اسم جهت ثبت شرکت:

راهنمای انتخاب اسم جهت ثبت شرکت

 1. انتخاب اسم جهت ثبت شرکت از نخستین و مهم ترین مراحل ثبت شرکت است. برای کمتر کردن شباهت‌ها، نام یک شرکت باید لااقل از۳ کلمه‌ی خاص یا به اصطلاح “۳ سیلابی” ساخته شود و ترکیب مشابه آن‌ در نام دیگر شرکت های ثبت شده نباشد. در انتخاب نام شرکت جهت ثبت شرکت  باید به موارد زیر را مورد توجه قرار داد:
 2. نام های انتخابی باید فارسی و دارای معنی باشند و در واژه نامه دهخدا و عمید یافت شود.
 3. نام ها نباید به صورت اختصار و مخفف باشند! یعنی از حرف های  اول چند کلمه و یا ترکیبی از چند حرف در آن استفاده گردد.
 4. استفاده از حرف ها و کلمه‌های ربطی (مانند: و – از – با) در اسم شرکت امکان رد نام از جانب اداره ثبت شرکتها را بالا می برد.
 5. اسم انتخابی نباید به صورت لاتین مطرح شود.
 6. باید هماهنگ با شئونات انقلاب اسلامی ایران نام مورد نظر انتخاب گردد.
 7. نباید نام انتخابی تکراری باشد.(برای این امر قبل از انتخاب نام مورد نظر با مراجعه به سایت اداره ثبت شرکتها نام مورد نظر خود را ابتدا بررسی کرده سپس به ثبت آن اقدام می نماییم.)
 8. در صورت استفاده از عدد باید به صورت نوشتاری از اعداد استفاده شود.
 9. کلمه‌هایی (مانند: توسعه – بازرگانی – صنعتی – تجاری – خدماتی و…) به عنوان توضیح فعالیت و نوع کار شرکت به حساب می آید و نمی توان آن‌ها را جزء ۳ کلمه (سه سیلاب) اصلی اسم شرکت به حساب آورد.
 10. استفاده کردن از کلمات  زیر در نام شرکت مجاز نیست و یا برای استفاده نیازمند اخذ جواز از مراجع خاص می باشد.
  ملی، ایران، ملت، کشور، انتظام، نظام، نفت، پتروشیمی، دادگستر، بنیاد، سازمان، مرکز، بهزیست، بانک، بسیج، جهاد، آسانسور، آژانس، ایثار، ایثارگران، شاهد، شهید، آزاده، جانبازان، تکنو، فامیلی، فیلتر، نیک، باور، میکروبرد، تست، استار، تک، مدرن، پیک، امنیت، کارواش، فانتزی، شهروند، اقتصاد، میهن، جوانان، ایمان، دکوراسیون، هدف، سپاه، تکنیک، دیتا، تک نو، تکنولوژی، اورست، مونتاژ، ونوس، دفتر، ایتال، بیو، کنترل،‌متریک، مترلژی.
 11. استفاده کردن از کلمات محلی و قومی ایرانی (مانند: کلمه‌های آذری، ترکی، کردی و…) تنها در استان و محل خودشان می توان این قبیل اسم ها را ثبت نمود.
 12. زمانی که اقدام به انتخاب اسم شرکت می کنیم، حتما باید از “اسم خاص” استفاده کنیم. اسم خاص، اسمی است که تنها به یک فرد یا شی اشاره دارد و همه را شامل نمی‌شود.
  اسم خاص به چهار دسته تقسیم می‌شود:
  ۱- اسم خاص انسان‌ها (مانند: سهراب – مهتاب)
  ۲- اسم خاص حیوان‌ها (مانند: رخش – شبدیز)
  ۳- اسم خاص امکان مختلف جغرافیایی (مانند: آسیا – ایران – اهواز)
  ۴- اسم خاص اشیایی که بیشتر از یکی نیستند (مانند: تخت‌طاووس – کوه نور)

در موارد بالا به نحوه انتخاب نام شرکت به صروت قانونی که اداره ثبت شرکتها ارئه کرده گفتیم حال ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت چیست و پس از انتخاب نام مناسب برای شرکت خود نحوه ثبت نام الکترونیکی جهت ثبت شرکت را بیان می نماییم تا شما بتوانید ثبت شرکتی آسان را تجربه نمایید.