ثبت شرکت در ترکیه

مختصری درباره ثبت شرکت در ترکیه

در شرایط ویژه امروز، تجار ایرانی با ثبت شرکت در ترکیه قادر خواهند بود تا آن بخش از تجارت خود با دیگر کشورها را که قادر به انجام  آن  نیستند، از طریق  این شرکت  انجام دهند. با ثبت شرکت شما قادر خواهید بود کالاهای  مورد نیاز خود را از کشورهای مختلف خریداری کرده، وجه  آن  را  به شرکت  فروشنده  حواله  نمایید و  از  فروشنده بخواهید تا  محموله  شما را  به هر  گمرکی که لازم  است  اعم  از گمرکات ایران و یا  کشور ی ثالث  ارسال نماید.

 همچنین اگر قصد صادر کردن کالای خود را به ترکیه دارید تاسیس شرکت به  شما این  امکان  را خواهد داد تا کالایتان را نه بنام  فردی دیگر (که نمی دانید چقدر می توانید به وی اطمینان نمایید) بلکه بنام  شرکت  خودتان  ارسال نمایید.  از سوی دیگر با  ثبت  شرکت در  ترکیه  شما  خواهید توانست که در  داخل  ترکیه  فعالیت  تجاری  اقتصادی و تولیدی (بر حسب موضوع شرکت و مفاد مندرج در اساسنامه) انجام دهید. اصولا اتباع خارجی برای انجام هر گونه فعالیت تجاری در ترکیه  (حتی باز کردن یک سوپر مارکت و یا یک رستوران) نیاز به تاسیس یک شرکت دارند.

انواع شرکت ها در ترکیه

انواع شرکت در ترکیه اندکی متفاوت از ایران است. در ترکیه انواعی از شرکت وجود دارند که تابع قانون تجارت این کشور نبوده و فاقد شخصییت حقوقی اند که این نوع از شرکتها  اساسا موضوع این نوشتار نیستند. ولی انواع شرکتهایی که تابع  قانون تجارت ترکیه اند کم و بیش همانند انواع آن در ایران می باشند.

بنظر  میرسد که شرکت  نسبی به  عنوان  نوعی شرکت ، مخصوص ایران است  زیرا در ترکیه نیز همانند کشورهای  اروپایی این نوع  شرکت وجود ندارد. از آنجا  که  معمولا  ۹۰ درصد  شرکتهایی که ایرانیان در ترکیه  تاسیس می نمایند  شرکت هایی با مسئولیت محدود می باشند.

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت  با مسئولیت  محدود  در ترکیه  حداقل با یک و  حداکثر  با ۵۰ شریک قابل  ثبت  است  و مسئولیت هر یک  از سهامداران در مورد  بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری  شده در  شرکت می باشد. به  زبان ساده‌تر در صورتی که شرکت  ورشکست شود  و نتواند  جوابگوی طلبکاران باشد تنها سرمایه  سهامداران  از بین میرود  و  طلبکاران نمی‌توانند  باقیمانده  مطالبات خو د را از اموال شرکای شرکت مطالبه  کنند. حد اقل  سرمایه  برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود  ۵۰۰۰  لیره  ترک میباشد و  هر  نوع  تغییر  و انتقال سهم الشرکه شرکا  باید در دفتر خانه رسمی انجام شود.

شرکت سهامی (خاص-عام)

تاسیس این نوع شرکت نیازمند حداقل ۵ شخص حقیقی و یا حقوقی است. شرکا در قبال  دیون و قروض شرکت به اندازه سهم اشان مسئولند. در شرکت ها ی سهامی سرمایه باید به قسمتهای مساوی تقسیم شده باشد و هر یک از اجزاء تقسیم را سهم گویند. شرکاء لازم نیست که هر یک فقط یک سهم داشته باشند بلکه هر شریک میتواند به هر مقدار که بخواهد سهم بخرد. بر اساس قانون تجارت ترکیه جلسات مجمع عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت  بازرگانی  ترکیه برگزار

شود. شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم میشود:

 • – شرکت سهامی خاص: شرکت های  هستند  که  تعداد  سهامداران آن  زیر ۲۵۰  نفر  میباشند.
 • – شرکت سهامی عام : شرکت های  هستند  که تعداد  سهامداران آن بیش از ۲۵۰ نفر میباشند.

شرکت تضامنی

شرکتی  است که تحت اسم مخصوصی  بین  دو  یا چند شخص حقیقی با  مسئولیت  تضامنی تشکیل می‌شود و  اگر دارایی شرکت  برای  تادیه  تمام  قروض شرکت ک افی نباشد ٬ هر  یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض می‌باشند.

شرکت مختلط

در این نوع شرکت  یک یا چند   نفر شریک، ضامن  تمام  دیون و دارای سهم الشرکه  می باشند و  دیگر  شرکا در  مقابل   دیون شرکت فقط  به  نسبت سرمایه  خود در شرکت  مسئولیت دارند. اشخاص حقوقی نمی توانند جزو شرکاء ضامن باشند. مقبولترین و بیشترین انواع شرکت که در ترکیه ترجیح  داده  میشود به  ترتیب شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص میباشد.

موسسات مالی (صرافی)

تاسیس این گونه موسسات مالی در قالب یک شرکت سهامی ممکن می باشد. لیکن  تاسیس این نوع موسسات مستلزم اخذ مجوز  از سازمانهای مربوطه  است که این سازمان ها فعلا  مجوز صادر  نمیکنند. با این  وجود  تاسیس  این  گونه  موسسات مالی با راه کار ویژه ای  و  به  صورتی کاملا قانونی مقدور است که در صورت مراجعه دوستان متقاضی همکاری لازم بعمل خواهد آمد.

قوانین مربوط به ثبت شرکت در ترکیه

با توجه به قانون مصوب  ابتدای ماه فوریه ۲۰۱۲ ، کلیه اتباع کشورهای خارجی جهت شروع هر نوع کسب و کار و می بایستی اقدام به ثبت شرکت در ترکیه نموده و سپس برای خود .درخواست اجازه کار نماید . پس از دریافت اجازه کار، شما میتوانید بدون محدودیت  به  ترکیه ورود و خروج داشته، خود را بیمه کنید و پس از ۵ سال اقامت دائم بگیرید

 1. از سال ۲۰۰۳ قوانین ثبت شرکت در ترکیه تغییر کرده است بر اساس این تغییرات برای فعالیت در ترکیه و تجارت در این کشور ثبت یک شرکت در ترکیه ضروری است. یک شرکت خارجی میتواند با مالکیت ۱۰۰% اشخاص خارجی به ثبت برسد و تحت عنوان نام شرکت در این کشور فعالیت کند، شرکت های خارجی ثبت شده در ترکیه حق این را خواهند داشت که در چارچوب اهدافی که در اساسنامه مشخص شده است فعالیت کنند و سودآوری داشته باشند. مدت زمان لازم برای ثبت شرکت در ترکیه ۲ الی ۳ روز کاری برای شرکت های مسئولیت محدود است و این زمان برای شرکت های سهامی عام متفاوت بوده و منوط به تصویب وزارت صنعت و تجارت ترکیه است.
 2. در قانون جدید ترکیه شرکت ها باید در زمینه کاری خود شفافیت داشته باشند ، صورت حساب های مالی شرکت ها باید شفاف باشد و شرکت ها باید در این راستا بکوشند .
 3. اگربه تنهایی مایلید  ثبت شرکت در ترکیه نمایید، با توجه به قانون جدید امکان پذیرمی باشد.بر اساس قوانین جدیدثبت در ترکیه ازاین پس فقط یک نفر نیز می تواند نسبت به افتتاح شرکت در کشور ترکیه اقدام نماید و سهام ۱۰۰ % شرکت را در اختیار داشته باشد.(این  قانون برای شرکت های مسئولیت محدود که قیلاٌ حتماٌ می بایست حداقل
  با ۲ نفر ثبت شوند امکان پذیر است.برای شرکتهایی باسهامی خاص همچنان ۵ شریک الزامی است)
 4. مطابق با قانون جدیدحداقل سرمایه شرکت های بامستولیت  محدود ۱۰۰۰۰ لیره ترک و شرکت های سهامی خاص ۵۰۰۰۰لیره ترک می باشد و اشخاص حقیقی یا حقوقی که بخواهند در ترکیه شرکت ثبت نمایند می بایست ۱/۴ ارزش سرمایه شرکت راقبل ازانجام ثبت شرکت،به ترکیه وارد نمایند(به حساب خزانه دولت واریز نمایند)این مبلغ بعداز اینکه شرکت به صورت رسمی ثبت شدو در روزنامه رسمی درج گردید؛ قابل برداشت می باشد.

قوانین مربوط به ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه:

سهامداران

سهامداران با توجه به سرمایه گذاشته شده توسط آنها مسئول هستند، اگر شرکت نتواند مالیات خود را بدهد سهامداران به نسبت میزان سهامشان مسئول هستند.

تعداد سهامداران

میتواند از ۱ الی ۵۰ نفر باشد.

نوع سهامداران

میتوانند اشخاص حقیقی، حقوقی، شهروند ترکیه و یا افراد خارجی باشند.

مدیران

مدیران میتوانند شهروند ترکیه یا تبعه یک کشور خارجی باشند، مدیر شرکت میتواند طبق اساسنامه از سهامداران نباشد و فردی غیر از سهامداران شرکت باشد.

اساسنامه

این موارد باید در اساسنامه ذکر شوند: سهامداران، نام شرکت، موضوع فعالیت شرکت، مقدار سرمایه، سرمایه تعهد شده از طرف هر سهامدار، مدت شرکت، روش اعلان اطلاعیه های شرکت

سرمایه سهمی

حداقل سرمایه یک شرکت مسؤولیت محدود ۵۰۰۰ لیر است. ارزش اسمی هر سهم نمی تواند کم تر از ۲۵ لیر باشد.

دارایی های زیر می توانند به عنوان سرمایه برای سرمایه گذار خارجی تلقی گردند:

الف) ماشین آلات ، تجهیزات ، ابزارها و کالاها به عنوان سرمایه غیر نقدی ب) دارایی های غیر مادی ( حق اختراع، علایم تجاری،…) پ) سود حاصل از سرمایه گذاری خارجی و اصل و بهره وام های خارجی و اصل و بهره وام های خارجی و سایر حقوق مالی ت) حقوق بهره برداری و فرآوری منابع طبیعی ث) سهم های شرکت های دیگر

سرمایه به شکل اوراق سهام منتشر نمی شود . حداقل مشارکت ۲۵ لیر یا هر مقدار بالاتر قابل تقسیم به ۲۵ لیر است . هر انتقال مالکیتی باید در دفتر ثبت سهم وارد و توسط حداقل ¾ اعضا تصویب شود و این اعضا باید نماینده حداقل ¾ سرمایه سهمی باشند. انتقال می تواند مشمول هر گونه ممنوعیت دیگر موجود در اساسنامه باشد.

جلسات سالانه

جلسات سهامداران معمولاً با دعوت مدیران یا دارندگان حداقل ۱۰% سرمایه سهمی ، یک بار در سال و ظرف ۳ ماه بعد از اتمام سال مالی برگزار می گردد. برای شرکت مسؤولیت محدود با بیش از ۲۰ سهامدار، مقررات مربوط به مجامع عمومی شرکت سهامی عام در مورد مجامع عمومی سهامداران اعمال خواهد شد . در شرکت مسؤولیت محدود با ۲۰ یا تعداد کم تر سهامداران، رأی گیری به صورت کتبی انجام می شود. حقوق قانونی مجمع عمومی شامل تصمیمات در مورد اصلاح اساسنامه، تصویب صورت وضعیت مالی و تعیین محل هزینه کردن سود خالص است.

بازرسی

اگر تعداد سهامداران بیش از ۲۰ نفر باشد، انتصاب یک بازرس قانونی ضروری است.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در ترکیه

 1. .اصل پاسپورت هر یک از شرکاء  با اعتبار بيشتر از ۶ ماه
 2. دو قطعه عکس ۴ × ۳
 3. یک چهارم سرمایه اولیه شرکت  (مطابق  با قانون جدید حداقل سرمایه شرکت های با مستولیت  محدود ۱۰۰۰۰ لیره ترک و شرکت های سهامی خاص   ۵۰۰۰۰لیره ترک می باشد و اشخاص حقیقی یا حقوقی که بخواهند در ترکیه شرکت ثبت نمایند می بایست ۱/۴ ارزش سرمایه شرکت را قبل از انجام ثبت شرکت  به ترکیه وارد  وبه حساب خزانه دولت واریز نمایند مبلغ فوق بعد از اینکه شرکت به صورت رسمی ثبت شد و در روزنامه رسمی درج گردید؛ قابل برداشت می باشد.)
  برای ثبت شرکت اگر تمام سهامداران نمی توانند حضور داشته باشند ، حضور یکی از سهامداران (مدیر عامل) و یا صاحبین امضا نیز کافی است.
 4.  رنگي – زمينه روشن
 5. چند نام انتخابی مناسب برای شرکت تركيه
 6. زمینه فعالیت شرکت در تركيهاساسنامه
 7. تعیین درصد سهام هر یک از شرکای شرکت در تركيه
 8. تعیین مدیر شرکت  یا هر دو شریک
 9. تعیین آدرس دفتر شرکت در ترکیه هزینه اجاره دفتر در ترکیه از ۳۰۰۰۰۰ تومان در ماه شروع می شود.

*اجاره کردن محل کار در تركيه جهت ثبت شرکت,الزامی است.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

 1. تعیین آدرس دفتر شرکت  و تنظیم اجاره نامه:  ارائه  اجاره نامه  محل  شرکت در اولین مرحله
 2. ثبت الزامی است لذا یا شرکا بایددر ترکیه قبل از هر اقدامی راساً اقدام  به پیدا کردن  و اجاره
 3. دفتر شرکت نمایند و یا با توافق طرفین، مجری نسبت به اجاره  محل شرکت اقدام  نماید.
 4. تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت
 5. مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا
 6. تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی
 7. مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت
 8. اخذ شماره مالياتي شركت
 9. چاپ روزنامه رسمی
 10. تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه
 11. تنظيم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور برای بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن اداره
 12. بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی
 13. اخذ كارت بازرگاني
 14. تصديق دفاتر حسابداري
 15. گشايش حساب بانكي شركت
 16.  معرفی حسابدار

هزینه های یک شرکت در ترکیه

۱٫هزینه حسابدار ( هزینه حسابدار رسمی ماهانه ۱۸۰ دلار به بالا )

۲٫هزینه کارمند ( اجباری نیست ولی بهتر است برای اعتبار شرکت در آینده پرداخت شود )

۳٫هزینه اجاره محل دفتر

۴٫هزینه حقوق و بیمه کارمند و بیمه اعضای شرکت

۵٫هزینه آب ، برق ، تلفن و اینترنت

۶٫در صورتی که محل کار اجاره باشد ۲۳ درصدمالیات بر اجاره (استوپاژ)

۷٫هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن دردارایی (سالانه حدودا ۴۰۰ دلار )

۸٫مالیات بر درامد (معادل ۱۸ % سود خالص شرکت)

خدمات موسسه حقوقی ثبت هدف در زمینه ثبت شرکت در ترکیه

 1. کلیه امورتوسط وکیل دفتر ما انجام میشود
 2. تكمیل مدارك ثبت شركت و حسابداری
 3. امور  مربوط به  دفترخانه جهت ثبت شركت
 4. مشاور مالی و معرفی  حسابدار رسمی شركت در مرحله ثبت
 5. امور  مربوط به  اداره مالیات، اتاق بازرگانی، ثبت روزنامه رسمی
 6. امور   مربوط به  اداره ثبت احوال
 7. معرفی  وكیل  مجرب
 8. امور  مربوط به دارایی و اتاق بازرگانی در تركیه
 9. معرفی حسابدار رسمی برای ادامه فعالیت شركت
 10. معرفی پرسنل  مجرب   در  صورت  نیاز
 11. مشاوره و پیدا كردن و اجاره  محل  برای شركت،
 12. کمک  افتتاح حساب بانكی