ثبت شرکت در ماکو

ثبت شرکت در ماکو

ثبت شرکت در ماکو

ثبت شرکت در ماکو 

ثبت شرکت در  ماکو م مزایای آن

جغرافیا و تاریخ ماکو:

استان آذربایجان غربی در شمال غربی کشور واقع گردیده و با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان (نخجوان) مرز مشترک دارد. طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این استان به حدود ۹۶۷ کیلومتر می‌رسد بطوریکه ‌این استان از طرف شمال نزدیک به ۱۴۹ کیلومتر مرز آبی رودخانه ارس با جمهوری خود مختار نخجوان، از طرف شمال و مغرب نزدیک به ۵۶۶ کیلومتر مرز خاکی با کشور ترکیه و از طرف مغرب نزدیک به ۲۵۲ کیلومتر مرز خاکی با کشور عراق دارد.

شهرستان ماکو یکی از شهرهای مرزی آذربایجان غربی است که در شمال غربی ایران قرار گرفته است. این شهرستان به لحاظ جغرافیایی از موقعیت ویژه ای برای تجارت برخوردار است بطوریکه از شمال به رودخانه قره سو و کشور ترکیه، از شرق به رودخانه ارس و جمهوری آذربایجان(خود مختاری نخجوان) و از مغرب به جمهوری ترکیه و از جنوب به شهرستان خوی محدود است.

ماکو با برخورداری از تمدن کهن و آثار تاریخی غنی و جاذبه های متعدد فرهنگی و طبیعی به عنوان یکی از قطبهای مهم گردشگری توان بالقوه فراوانی در بهره گیری از صنعت گردشگری دارد. شرایط آب و هوایی مناسب، پوشش گیاهی، رودها، چشمه ها، غارها، آبشارها، قلعه ها و دژها، گونه های مختلف گیاهی و جانوری، اماکن و ابنیه تاریخی، صنایع دستی و باغات اطراف شهر، جلگه ها و دامنه های پر از گلهای وحشی ، دست بافته های عشایر ، لباس های رنگی ، محلی و از همه مهمتر مردم خونگرم و مهمان نواز زمینه مناسبی برای جذب مسافران و جهانگردان و ایجاد مراکز تفریحی خدماتی را فراهم آورده است.

ماکو به عنوان دروازه تجارت ایران به اروپا، شناخته شده است و این شهرستان و بازرگانی عبور از این مرز همیشه دارای بالاترین اهمیت بوده و برای حجم بالایی از تجارت بین ایران و اروپا و حجم بالای مبادله کالا با کشورهای اروپایی ساخته شده اند. از دیگر ویژگی های شهرستان ماکو مانند نزدیکی آن به مرکز صنعتی تبریز و کشورهای همسایه واقع در قفقاز است.

برخی از مزایای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ماکو

لذت بردن از موقعیت استثنایی در حمل و نقل و ترانزیت در منطقه با توجه به موقعیت جغرافیایی ماکو را به عنوان نقطه ارتباط بین بازارهای اروپا و آسیای مرکزی قرار داده است.

 • لذت بردن از آب و هوای خوب، آب و هوای دلپذیر، طبیعت چهار فصل و خاک حاصلخیز.
 • مواد ساخت و ساز فراوان، همچنین فلزی و غیر فلزی و سنگ معدن.
 • داشتن پتانسیل های گردشگری طبیعی و تاریخی منحصر به فرد و بکر
 • دسترسی به منابع ارزان است.

سیاست و استراتژی صنعتی دنبال در منطقه آزاد ماکو جذب صنایع صادرات گرا

برای سرمایه گذاران

به لحاظ موقعیت جغرافیایی وی‍ژه و خاص شهرستان ماکو، هیئت وزیران در جلسه مورخ ۵/۱۰/۱۳۸۹ بنا به پیشنهاد شماره۵۱۰/۱۰/۸۹۲ مورخ۲۰/۰۹/۱۳۸۹شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و به استناد بند«ب» ماده (۴) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۷۲ ـ اساسنامه سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ماکو را تصویب نمود.

اهداف سازمان، شامل انجام امور زیربنایی، عمرانی و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی وارایه خدمات عمومی می‌باشد.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو در شمال غرب کشور و مساحتی بالغ بر ۵۰۰ هزار هکتار، به عنوان هفتمین منطقه آزاد تجاری و اقتصادی کشور با برخورداری از ظرفیت های اقتصادی قابل توجه و امکانات زیربنایی مناسب و حاکمیت مجموعه ای قوانین و مقررات ویژه حمایتی، فرصت قابل توجهی را پیش روی سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم نموده است.

اقلیم منطقه برمبنای طبقه بندی آمبرژه جزو اقلیم نیمه خشک سرد طبقه بندی می شود. میانگین بارندگی سالانه در دوره آماری ۲۵ساله برای ایستگاه ماکو۳۰۲/۷ میلی متر، میانگین دمای سالانه منطقه ۱۰/۶ درجه سانتیگراد، حداکثر مطلق دما ۸.۳۷درجه و حداقل مطلق منفی۲۷ درجه سانتیگراد است. پرباران ترین فصل در ایستگاه ماکو فصل بهار بوده که ۴۵٪ کل بارندگی های سالانه را تشکیل می دهد و پرباران ترین ماه نیز اردیبهشت ماه است که میزان آن ۷.۵۳میلیمتر محاسبه شده است. کمترین میزان بارندگی نیز مربوط به مردادماه به میزان ۴.۱۱میلی متر است.

 براساس گلبادهای ایستگاه شاخص، جهت باد غالب از اواسط فصل بهار تا اواسط فصل پاییز شرقی و در بقیه ایام شمال غربی است. به طور کلی می توان گفت در این ایستگاه بادهای شرقی در طول سال غلبه و چیرگی بیشتری دارد و متوسط سرعت باد غالب ۷.۹( معادل M/s۴.۰۶ متر برثانیه) محاسبه شده است. همچنین سرعت شدیدترین باد وزیده شده در ایستگاه شاخص ۸.۲۷M/sمتر بر ثانیه و در جهت جنوب غربی در اسفندماه گزارش شده است.

در حقیقت منطقه آزاد ماکو کانونی در جهت گسترش همکاری و تعامل منطقه ای و بین المللی، تقویت پیوند دوسویه، خردمندانه و بالنده اقتصاد جهانی، پیشرانه و نمود توسعه ترانزیت بازرگانی، الگوی پویایی قطب صادرات غیرنفتی و مدار صادرات مجدد اروپا – آسیا، مقصدی فعال برای گردشگران در طول سال با ترکیبی از جذابیت های گردشگری چهارفصل در راستای تحقق توسعه پایدار و اهداف هزاره سوم، با بهره گیری از سرمایه انسانی و اعمال مدیریت یکپارچه در بستری ایرانی – اسلامی است.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو شامل ماکو، بازرگان، شوط و پلدشت در حدود ۵۰۰ هزار هکتار وسعت دارد. این منطقه از موقعیت استثنایی در حمل و نقل و ترانزیت کالا بواسطه اتصال به بازارهای اروپا و آسیای میانه برخوردار است.

این منطقه از شمال به جمهوری ترکیه، از شرق با مرز آبی ارس به جمهوری خودمختار نخجوان محدود است که این موقعیت، منطقه را بعنوان شاهراه ارتباطی ترانزیت کالاهای کشورهای آسیای میانه و اروپا بعنوان مهمترین شاخص تجارت جهانی مطرح نموده است.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو علاوه بر هم مرزی با ترکیه و نخجوان، همجوار با ارمنستان و منطقه قفقاز بوده و گلوگاه کریدور زمینی شمال و جنوب( رقیب کانال سوئز در خشکی) و نقطه اتصال آسیا و اروپا می باشد و با توجه به اهمیت مواصلاتی استراتژیکی قفقاز برای ایران، انجام عمده مبادلات و آمد و شدهای تجاری و سیاسی بین ایران و روسیه و اروپا از این محور می باشد.

معافیت مالیاتی ۲۰ ساله برای کلیه فعالیت ها و در تمام زمینه ها، عدم نیاز به اخذ روادید برای ورود اتباع خارجی، ورود مواد اولیه و قطعات ماشین آلات واحدهای صنعتی و تولیدی بدون پرداخت عوارض گمرکی، ارسال محصولات به داخل کشور و عدم پرداخت عوارض گمرکی تا حد مصوبات کمیسیون ارزش افزوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ، امکان مشارکت با سرمایه گذاران خارجی بدون محدودیت در نسبت مشارکت و امکان سرمایه گذاری ۱۰۰٪ خارجی، امکان ثبت شرکت با ۱۰۰٪ سهام خارجی، تضمین کامل سرمایه های خارجی توسط دولت از طریق قانون جلب و حمایت از سرمایه گذاری خارجی ، ارائه خدمات پولی و بانکی و بیمه توسط بانکها و بیمه های دولتی و خصوصی، واقع شدن در کُریدور شرق – غرب و نزدیکی به بازار اروپا( شاهراه ارتباط ترانزیتی) و دستیابی سریع، آسان و ارزان به بازارهای اروپا و آسیای میانه از جمله مزایای سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو است.

وفور مصالح ساختمانی، وجود نیروی کار با هزینه پایین، همسایگی با کشورهای ترکیه و جمهوری خودمختار نخجوان، وجود بزرگترین و مهمترین گمرک زمینی ایران با ترکیه(بازرگان)، معبر گردشگران به مقصد کشور ترکیه و اروپا، وجود دشت ها و اراضی وسیع برای انواع کاربریهای صنعتی، کشاورزی، دامپروری،گردشگری،تجاری و …، از دیگر مزایای سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو است.

با توجه به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در کشور، یکی از اولویت های مدیران ارشد استان آذربایجان غربی بر پایه توجه به توسعه سرمایه گذاری در استان و ایجاد اشتغال پایدار بنا نهاده شده است و سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو نیز می تواند به عنوان یکی از پتانسیل های مهم استان آذربایجان غربی برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی مطرح شود.

توجه و حمایت دولت تدبیر و امید از مناطق آزاد تجاری- صنعتی و روند رو به رشد و توسعه منطقه آزاد تجاری-صنعتی ماکو در ماههای اخیر نوید بخش آینده ای درخشان و بی بدیل دراین منطقه از کشور است که در پیشرفت و شکوفایی و بالندگی استان نیز سهم بسزایی خواهد داشت.

 ثبت شرکت در ماکو

 ثبت شرکت در ماکو

 ثبت شرکت در ماکو

 ثبت شرکت در ماکو 

 ثبت شرکت در ماکو 

 ثبت شرکت در ماکو  

1 پاسخ
 1. اسماعیل فرجام
  اسماعیل فرجام says:

  باسلام
  بنده از سال ۹۱اقدام به ثبت شرکت در منطقه ماکو را نموده ام اما تا الانم هیچ خبری دریافت نکردم فقط از اسم شرکت اگاه شدم بنام شرکت مهاجران صنعت ثبت گردیده است
  بعد از کلی پیگیری هیچ اطلاعی بهم ندادن نمیدونم در چه ضمینه ای فعالیت کنم وچه جوری سراغشسو بگیرم لطفا راهنماییی کنید وجمیل بزنین برام
  باتشکر

  پاسخ دادن

نظر شما چیست؟

مایل به پیوستن به بحث هستید؟
هم اکنون شرکت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*