سوالات متداول ثبت شرکت                                       سوالات متداول ثبت شرکت                                          سوالات متداول ثبت شرکت

چه کسانی می توانند در ایران شرکت ثبت نمایند؟

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانی و خارجی می توانند در ایران شرکت ثبت نمایند.
-دارا بودن سوء پیشینه اشخاص مانعی جهت ثبت شرکت نیست فقط نمی توانند جزء هیئت مدیره، مدیرعامل و یا بازرسین شرکت باشند.
– اشخاص خارجی می توانند بدون شریک ایرانی به صورت مالکیت ۱۰۰% در ایران شرکت ثبت نمایند (مدارک لازم فقط پاسپورت شرکاء)
– چند شرکت باهم می توانند بدون وجود اشخاص حقیقی شرکت مستقلی ثبت نمایند (Joint Venture) (مدارک لازم گواهی ثبت شرکت + کپی مدارک هویتی نمایندگان آنها)

آیا یک نفر می تواند به تنهایی شرکت ثبت نماید؟

در ایران شرکتهای مسئولیت محدود می بایست حداقل از ۲ نفر، سهامی خاص از ۳ نفر، سهامی عام از ۵ نفر، و شرکتهای تعاونی از ۷ نفر تشکیل شوند.

نکته ۱ : در شرکتهای تعاونی سهام به صورت مساوی بین سهامداران تقسیم می گردد.

نکته ۲ : شرکتهای مسئولیت محدود می تواند فقط توسط یک مدیرعامل اداره گردد و هیئت مدیره نداشته باشد و شرکت سهامی خاص می تواند توسط دو نفر عضو هیئت مدیره اداره شود و می بایست دو نفر بازرس داشته باشد که با هیئت مدیره هم فامیل نباشند.

تفاوت سهم در ارزش‌های مختلف در شرکت چیست؟

تعداد و ارزش سهام یک شخص میزان مسئولیت او در شرکت ( چه مسئولیت محدود و چه سهامی خاص ) را مشخص می‌سازد. مثلا اگر شخصی در یک شرکت ۱۰۰ سهم ۱ ریالی داشته باشد میزان مسئولیت او در مقابل اشخاص ثالث تا ۱۰۰ ریال و اگر ۱۰۰ سهم ۱ میلیون ریالی داشته باشد میزان مسئولیت او در مقابل اشخاص ثالث ۱۰۰ میلیون ریال خواهد بود.

میزان سرمایه برای ثبت شرکت به چه میزان می باشد ؟

میزان سرمایه به انتخاب افراد می باشد ولی حداقل سرمایه ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد.

آیااز سرمایه ای که برای شرکت در نظر گرفته می شود استعلام گرفته می شود ؟

در شرکتهای نوع با مسئولیت محدود از سرمایه استعلام گرفته نمی شود و سرمایه شرکت اسمی می باشد ولی در نوع سهامی خاص باید ۳۵% آن موجود و در یک حساب جاری بنام شرکت بلوکه شود.

آیا می توان از اعضای یک خانواده برای اعضاء شرکت استفاده کرد ؟

بله میتوان ولی افراد زیر ۱۸ سال تنها در صورتی می توانند که سمت آنها عضو هیئت مدیره باشند و افرادی که در حال حاضر سمت مدیر عامل در شرکت دارند نمی توانند مجدداً سمت مدیر عامل را داشته باشند تعیین سمت در شرکتها به انتخاب خود افراد می باشد همچنین بازرسین نباید نسبت فامیلی با اعضای شرکت سهامی خاص را داشته باشند.

بین موسسه و شرکت چه فرقی وجود دارد ؟

عموماً برای انجام امور خدماتی و فرهنگی از ثبت موسسه استفاده می شود و برای موضوعات بازرگانی پیمانکاری ساختمانی از ثبت شرکت استفاده می گردد.

آیا می توان نوع شرکت را از مسئولیت محدود به سهامی خاص و یا بالعکس تبدیل کرد؟

طبق بخشنامه۹۰۵۳۶/۹۲ مورخ ۱۳۹۲/۵/۲۶اداره ثبت شرکتها تبدیل نوع شرکتها به نوعی دیگر امکان پذیر نیست و فقط درخصوص شرکت سهامی خاص که قابل تبدیل به شرکت سهامی عام خواهد بود.

چه مدارکی پس از ثبت شرکت به دستم خواهد رسید؟

درخصوص شرکتهای با مسئولیت محدود:

تقاضانامه + شرکتنامه + ممهور به مهر اداره ثبت
آگهی تأسیس
روزنامه رسمی و درج سایت رسمی روزنامه رسمی
پلمپ دفاتر
مهر

درخصوص شرکتهای سهامی خاص :

اظهارنامه + اساسنامه
آگهی تأسیس
روزنامه رسمی و درج سایت رسمی روزنامه رسمی
پلمپ دفاتر
مهر

پس از ثبت شرکت آیا کار دیگری نیز باید انجام داد؟

پس از ثبت شرکت و موسسه، شرکتها می بایسد ظرف یک هفته دفاتر تجاری خود را پلمپ نمایند و بلافاصله نسبت به تعیین حوزه مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام نمایند وگرنه مسئول جرائم قانونی خواهند شد و همچنین باید ظرف ۲ ماه از تاریخ ثبت نسبت به پرداخت ۲ در هزار سرمایه شرکت به حوزه مالیاتی خود اقدام نمایند در غیر اینصورت دو برابر جریمه خواهند شد.

در این بخش موسسه حقوقی ثبت شرکت هدف سعی در پاسخ به سوالات متداول ثبت شرکت شما عزیزان دارد.

چگونه یک شرکت سود ده داشته باشم؟

۱٫ آیا یک ابداع تازه از خود دارید.
هر کس آنچه را که لازم برای شروع یک شرکت. این که می گویند که ایده خود است درخشان نیست. این فقط بدان معناست که شما ممکن است ویژگی های شخصیتی که مسئولیت رسیدگی به راه اندازی یک شرکت از خود را نداشته باشند.

قبل از سرمایه گذاری هر زمان و یا منابع، خود را ارزیابی کنید و ببینید اگر شما برخی از صفات معمولی از یک کارآفرین. آیا شما انگیزه، قادر به انطباق و اعتماد به نفس؟ آیا شما انعطاف پذیر؟

۲٫ توسعه یک ایده است.
آیا فقط شروع یک کسب و کار به خاطر چیزی در رواج است و شما فکر می کنم تجاری آن پول را. توسعه یک مفهوم کسب و کار است که شما در مورد پرشور مرتبط به چیزی است که شما تجربه با است. از آنجا، آمده تا با یک محصول یا خدمات که فکر می کنید می تواند زندگی مردم را بالا ببرد.

چگونه شرکت خود را گسترش دهیم

هنگامی که شما برای اولین بار شروع کسب و کار شما، شما احتمالا بسیاری از تحقیقات را انجام داد. شما ممکن است به دنبال کمک از مشاوران اند. شما ممکن است اطلاعات را از کتاب ها، مجلات و دیگر منابع به راحتی در دسترس اند. شما مقدار زیادی در سرمایه گذاری از نظر پول، زمان و عرق حقوق صاحبان سهام به کسب و کار خود را به خارج از زمین. خوب حالا چه؟