مراحل ثبت برند

برای تولید و پخش هرگونه کالا و خدمت باید از یک نام و یا علامت خاص استفاده نمود ، نشان بهتر این نام و نشان کالا و خدمت شما می باشد که به اعتبار شما در بازار کسب و کار هویت می دهد، به همین دلیل برای قانونی بودن به کاربردن یک برند خاص باید آن برند را در اداره مالکیت معنوی ثبت کرد تا بتوان از مالکیت حقیقی یا حقوقی آن استفاده نمود.
اگر میخواهیدبرند و علامت تجاری خود ثبت نمایید  باید آگاه باشید که موسسه حقوقی ثبت برند و شرکت هدف با فرآیند زیر اقدامات لازم برای ثبت برند شما مشتری گرامی را انجام می دهد:

مراحل ثبت برند

مرحله اول

استعلام کردن اسم برند درخواست شده

اگر برای ثبت برند خود اسم خاصی را در نظر دارید این اسم را موسسه حقوقی هدف استعلام می گیرد و در صورت عدم ثبت برند درخواستی شما می توان نسبت به ثبت اظهارنامه آن اقدام  نمود.
باید به این نکته اشاره نمود که در صورت ثبت شدن مشابه برند درخواست شده از جانب شما نیز نمی توان برند را به ثبت رساند زیرا به دلیل تشابه رد اسم می گردد، پس ملاک استعلام تشابه عین نمی باشد.

و اگر برای ثبت برند خود اسم خاصی را درنظر ندارید می توانید از بانک اسم موسسه حقوقی هدف استفاده کنید،این بانک نام شامل برندهایی می باشد که از قبل استعلام گرفته شده اند و احتمال ثبت شدن آن ها بسیار بالا می باشد.
مهم ترین نکته در مورد ثبت برند و علامت تجاری انتخاب اسم درست برای به ثبت رساندن است.

مرحله دوم

تنظیم و ارسال اظهارنامه مورد نظر ثبت برند به اداره مالکیت معنوی ایران:

پس از انتخاب نمودن اسم مناسب برای برند باید نسبت به تنطیم اظهارنامه اقدام کنید،این اظهارنامه به صورت الکترونیکی است و باید از طریق سایت اداره مالکیت معنوی اقدام شود.
تنظیم این اظهارنامه نیاز امری تخصصی می باشد به نحوی که اگر در هر یک از مراحل آن کوچکترین اشتباهی انجام شود باتوجه به آنکه امکان تصحیح آن بعد از ارسال وجود ندارد،درخواست ثبت برند رد می شود.
به طور کلی اظهارنامه شامل اطلاعات شخص حقیقی و یاحقوقی مالک برند می باشد ،,ویژگی های کالاها و یاخدماتی که در  چهل و پنج طبقه ی موجود انتخاب می گردد و اطلاعات شخص دریافت کننده ابلاغ که می تواند وکیل،خود مالک و یا شخص دارنده حق امضاء در شرکت باشد و مستندات این اطلاعات می باشد.

مرحله سوم

دریافت رمز اظهارنامه و پیگیری ثبت برند درخواستی :

پس از ثبت و ارسال اظهارنامه یک کد پنج رقمی به شماره همراه شخصی که به عنوان دریافت کننده ابلاغ ها معرفی می شود ارسال می گردد که با استفاده از این کد و شماره اظهارنامه می توان نسبت به روند ثبت برند در سامانه مطلع شد، فرآیند بررسی پرونده در پوشه کارشناس ،کارشناس مسئول و در صورت نیاز رئیس اداره صورت می پذیرد که در نهایت پاسخ پرونده یکی از سه مورد زیر است:
الف) رد شدن پرونده ثبت برند: رد پرونده در حالتی رخ می دهد که یا مدارک ارائه شده در اظهارنامه اشتباه یا دارای نقص باشد و یا زمانی که برند درخواستی با برندی که قبلا ثبت شده است مشابه باشد و یا چندکلمه ای تشابه با برندهای ثبت شده درآن طبقه و کالا داشته باشد.
ب)اخطار نقص در روند ثبت برند: اخطار نقص زمانی اتفاق می افتد که اشکالی در پرونده باشد که قابل رفع نقص باشد،که در این صورت سی روز فرصت داده می شود تا بتوان به رفع نواقص اقدام گردد.
ج)آگهی نوبت اول ثبت برند: آگهی نوبت اول به معنی این می باشد که برند قابل است و موافقت اداره مالکیت صنعتی با ثبت این برند می باشد که در این صورت باید نسبت به ارائه فیزیکی مدارکی که در اظهارنامه اولیه ثبت  شده اند اقدام کرد.

مرحله چهارم

اقداماتپس از آگهی نوبت اول:

پس از آگهی نوبت اول و کامل کردن مدارک به صورت فیزیکی و تسلیم آن ها به اداره مالکیت معنوی ایران باید به صورت اینترنتی نسبت به پرداخت هزینه روزنامه رسمی اول و پرداخت حق الثبت اقدام می کنیم و پس از گذشت  سی و یک روز از تاریخ روزنامه مرحله اول در صورتی که شخصی نسبت به ثبت برند مورد تقاضا اعتراضی نکند می توان نسبت به آگهی نوبت دوم اقدام  نمود سپس سند قطعی برند را  دریافت کرد،این سند نشان می دهد مالکیت برند به مدت ده سال برای شخص حقیقی یا حقوقی است و پس از گذشت مدت ذکر شده می توان نسبت به تمدید آن اقدام کرد.

چهار مرحله ذکر شده در بالا که روند هریک از مراحل تشریح گردید در موسسه ثبت برند و شرکت هدف به صورت کاملا تخصصی و تضمینی انجام می شود،برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت برند می توانید همه روزه از ساعت ۸ الی ۲۲ با کارشناسان مشاور ما تماس بگیرید.
لازم به ذکر است موسسه ثبت برند و شرکت هدف یک موسسه حقوقی است و کلیه مراحل ثبت برند شما توسط وکلای معتبر این موسسه صورت می گیرد و در هیچ یک از مراحل ثبت برند نیازی به حضور شما نیست.

چگونگی ثبت یک برند

برای اشخاص حقیقی:

یک کپی از کارت کلی و شناسنامه
اخذ جواز در صورت نیاز به اخذ مجوز
در صورتی که برند انگلیسی می باشد باید نسبت به اخذ کارت بازرگانی اقدام نمود
تصویر شش در شش سانتی متر و یا کار های گرافیکی از علامت تجاری. اگر علامت تجاری یک مدل سه بعدی  است، تصویر باید علامت تجاری را از شش زوایای مختلف نشان می دهد.

مراحل ثبت برند