ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت

ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت

ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت

ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت

چگونه از بهترین نامها برای تجارت خود انتخاب کنیم:

برای تجارت نچندان بزرگ خود، به احتمال زیاد مایل به انتخاب یک نام جسورانه هستید. اینجا چند روش ارزشمند انتخاب نام تجاری نام برده شده عبارتند از:

  • انتخاب یک نام آشنا، شناخت خاصی بین جغرافیای محلی و بازار خارج داشته باشد مناسب است، یک برند یک نام یا نماد نیست بلکه عناصر دیگری چون تجربه‌ها، شنیده‌ها، روایات و خاطره‌های ذهن افراد، ویژگی‌های خاص افراد مصرف کننده از آن و حتی موقعیت مکانی مراکز فروش یا ارائه محصولات و قیمت آن‌ها هم در این مجموعه در هم تنیده شده و همه آنها با هم مفهوم «برند» را بوجود آورده‌اند». طبق گفته جان میلیر و دیوید مور این تعریف را برای برند ارائه می دهند «برند نام یا نمادی است که سازمان آن را با هدف ارزش آفرینی برای محصولات خود مورد استفاده قرار می‌دهد»

به عنوان مثال: اسمی که برای گوشی های همراه انتخاب میشود در واقع در ملتها میبایست نامی صمیمی و راحت و قابل تلفظ و فهم خوب و نامی زننده نباشد و  پارامترهایی درگیر دیگر هستند که به مواردی اشاره میکنیم.

  • نام قوی باید ساده برای تلفظ آسان و معنی دار باشد به مخاطبان حس خوبی دهد، بهتر از تاریخ خوبی برخوردار باشد چه در ملت خودتان بلکه در تمام ملت هایی که دارای زبانهای زنده دنیا هستند اما قطعا اگر اندکی تامل کنید متوجه می‌شوید که هدف از ایجاد یک برند، چیزی فراتر از فروش کالا یا ارائه خدمات هدف است. برند علاوه بر اینکه سهم بازار را زیر تسلط خود نگه دارد، برای رشد کسب و کار هم راه‌هایی را مطرح می‌کند و کارکنان ماهر و مستعد را جذب و حفظ می‌کند و ارزش خود را نزد سهامداران مجموعه هم ارتقا می‌بخشد:
  • اجتناب از استفاده از نام کالاهایی که در خود شرکت تولید میشوند زیرا برند را به مخاطره می آمیزند. یک نام خوب برای یک برند فوق العاده مهم است، شرکت بیش از یک استفاده را از یک نام خوب میبرد زیرا یک اسم زیبا یک شخصیت است که در نهایت مشتری بدون آن نمیتواند خود را تمام احساس کند.
  • آیا می شود یک تشابهی بین اسامی برندها باشد؟ خیر حتی نمیتوان با، جا به جا کردن کلمات برندی دیگر عبارت جدید را برند نامید. مثال: برای برند نیکان گوشت نمیتوان اسم تهران گوشت نیکان یا نیکان گوشت اصفهان را ثبت کرد. 

مسلم است که اسم وب سایت ساده در حال رشد، کلمات ویژه تنها در زبان انگلیسی، برای پیدا کردن سختر است، اما کارشناسان چگونگی تبدیل سایت شرکت به یکسایت خوب و راحت برای جستجو و به یاد ماندنی تلاش میکنند.

به عنوان مثال: معتقد هستند “در عصر اینترنت باید املای برند متفاوت قابل و هجی کردن باشد به راحتی نوشته شده و در اینترنت براحتی یافته شود. “همانند برندهایSony – Diesel – Kodak – google – Volvo – HP – Bosch– Bic – Coca-Cola…. .

در اینجا برخی از استراتژیهایی که برای ایجاد یک نام قوی و به یاد ماندنی هست وجود دارد جهت دانستن ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت:

 

  • اسم برند با تعداد کمتر از شش حرف و کوتاه ، شما رو به یکی دیگر از برندهای معروف میرساند که متاسفانه اکثر آنها در حال حاضر هم توسط شرکت های قانونی و یا توسط مالکان متصرف گرفته شده است.
  • نیازی نیست به مردم بگویی که من بامزه هستم و کارهای خنده داری می‌کنم، فقط آن‌ها را بخندان-، این اصل در مورد برند نیز صادق است.
  • در قرار دادن کلمات کلیدی در نام دامنه خود تاکید بیش از حد است می گوید: این یک استراتژی کوتاه مدت بر اساس الگوریتم فعلی گوگل است که کلماتی که برای نام برند خود انتخب میکنید نزدیک به اسامی برندهای معروف باشد یا به نوعی مربوط به یکی از ویژگیهای آنها تا در تکرار مرورگرها همراه آنها مرور شوند.” یکی دیگر از راه های آوردن سایت به صفحه اول SEO، خرید صفحات اول گوگل یا کلمه های کلیدی و هدایت آنها و بازگشت به صفحه اصلی است تا نام تجاری بیش از دیگر سایتها در دید باشد.
  • معمولا اعتقاد بر این است که اگر دامنه شما در دات کام باشد آن در برخی از سایتهای نزدیک به رده اول است تا مثلا: دات آی آر. به گفته جانسون، بسیاری از دامنه سایت شرکت ها شد با پسوند دات کام شروع شده.

نگاهی دقیقتر: آیا نام دامنه سایت شما باعث رونق کسب و کار شما میشود؟

چگونه ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت را بدانیم تا نام مناسبی برای شرکت خود انتخاب نماییم:

گاهی اوقات شرکت ها نام تجاری خود را پس از چندین سال کار تغییر میدهند اما تلاش خود را برای تغییر علامت تجاری به هدر میدهند، زیرا که اغلب یک برند با تام آشنای خود یک نتیجه ی درخور یک کسب و کار بزرگ را میگیرد با اینکار تجربه خود را در برندینگ کاملا خراب میکند و در واقع از ابتدا باید کار کند و اسم جدید را جا بیندازد پیچ کردن و یا رسوایی. بار دیگر، آن را به سادگی به خاطر نام اولیه شرکت بود دلربایی کافی ندارد. اما مدیران اجرایی که خود را با یک نام سست برای کسب و کار خود را پیدا کنید نیاز دست خود را به زور گرفتن نیست.

جستجوی عمیق تر: تغییر علامت تجاری

یک اشتباه متداول که صاحبان کسب و کار کوچک میکنند به طور خاص بعد از نام گزاری کسب و کار خود تصمیم به تعویض نام برند خود میکنند.“ تصور میکنند نام برند ساده تر خواهد شد اما فروش شرکت در آینده به همان نام قدیمی آن گره خورده است، اشاره می شود نام یک شرکت به کمال می رسد و همانند یک شخصیت با آن برخورد میشود.

 

شما همچنین باید مراقب به اصل لانه کبوتری باشید که به معنی اعمال برخی پیش بینی ها در مورد چگونگی کسب و کار، چگونه باعث گسترش آن میشود. به عنوان مثال،: «اگر امروز شما در حال ساخت کمربند، هستید اما شرکت شما ممکن است به ساخت زین و چیزهای دیگر با هم چرم برود، اگر یک برند دیگر که تنها کمربندبفروشد این تجارت شما را محدود نمی کند.”

.برند فامیلی

از آنجا که شرکت ها به نام تجاری جدید و بعد از آن در چرخه زندگی خود، تمایل دارد برند های فامیلی به یک سری از محصولات خاص محدود می شود. اصطلاح برند فامیلی رجوع می کند به یک نام تجاری   Brand Name که یک شرکت برای یک سری از محصولاتش اقتباس می کند.آنها اغلب در شروع کار پول بیشتری از وقتی اولین بار شروع به کار کردن را دارند.

 

مایکل اتکینز یک وکیل حقوقی مستقر در سیاتل معتقد است اگر شما در حال راه اندازی یک کسب و کار در ایالات متحده، کانادا، و یا انگلستان، هستید. “شما لازم نیست برای انجام هر کاری برای به دست آوردن حقوق علامت تجاری  در ارتباط با کالا یا خدمات خود را به مجامع حقوقی مراجعه کنید شما به طور خودکار آن حقوقرا دریافت کنید.

چگونه یک علامت تجاری به نام کسب و کار شما قابل دفاع است:

همه علائم تجاری برابرند. پنج دسته از برندهای تجاری موجودند و دسته بندی شده اند. برند شرکت شما متناسب به اثرات چگونه به خوبی شما می توانید علامت تجاری خود را در برابر تخلفات محافظت وجود دارد.

اگر شما تا مدتی به دادگاه، تمام حوزه های قضایی یک آزمون چند بخشی برای ارزیابی احتمال از یک مصرف کننده گیج کننده علائم تجاری دو شرکت اعمال می شود. اولین تست سنسور شباهت در چشم، صدا و معنا، بین دو علامت، در حالی که یک ثانیه در نظر شباهت کالا یا خدمات فروخته.

در اینجا پنج دسته از علامت تجاری عبارتند از:

علائم خیالی:

علائم خیالی و به طور کامل ساختگی ، که آنها معنی ندارد در سالها قبل آنها به عنوان علائم تجاری استفاده شده اند. “این است که از آن به عنوان قویترین نوع علامت تجاری شناخته شده زیرا این راه تنها به منبع کالاها و خدمات که دارای آن علامت است اشاره دارد. مثال: از Epson، Xerox زیراکس، و Kodak 

علائم دلخواه : علائم دلخواه از کلمات مشترک زبان انگلیسی مورد استفاده در زمینه ای که آن معنی عادی خود هیچ رابطه ای به کالاها و خدمات آنها که هم اکنون به کار گرفته است ندارد. به عنوان مثال نمونه برندهایی مانند اپل،  به عنوان یک علامت تجاری برای میوه ها شناخته میشود اما اپل در ارتباط با کامپیوتر به یک علامت تجاری بسیار قوی تبدیل شده زیرا سیب که هیچ ربطی به کامپیوترندارد.

علائم مطرح : در ارتباط با نیاز مشتری برخی این طور غیر مستقیم به کالاها و خدمات تخیل میبخشند. این مرجع و یا معنای ثانویه به تقویت علامت تجاری میانجامد.مثال:  تازی: به معنا و نشان سرعت و مرغ از دریا، که باعث می شود یک مقایسه در مصرف کنندگان بوجود آید و ذهن بین ماهی تن و مرغ منعطف شود.

علائم توصیفی : این علائم کالا و خدمات آنها در حال به بازار استفاده می شود توصیف می کنند. هر چند که آنها در ابتدا ضعیف هستند، این علائم را می توان ثبت اگر شما می توانید نشان می دهد که مصرف کنندگان آنها را با تنها یک شرکت. این به طور معمول پس از تبلیغات گسترده برای یک دوره حداقل پنج سال رخ می دهد.

علائم عمومی : این علائم در همه چیز هست چرا که آنها یک گروه کامل از کالا یا خدمات را در بر میگیرند، تشخیص یک محصول در گروه دیگری به این نام ها غیر ممکن است و باعث می شود حمایت نشود. به عنوان مثال:  اگر شما سعی به فروش تلویزیون تحت نام تجاری تلویزیون بگنید، و یا صندلی تحت یک نام تجاری صندلی، قاضی پرونده شما را مقصر به انتخاب نام غیر مهندسی میکند.

بررسی عمیق تر: آیا شما از نظر قانونی به استفاده از نام خودتان برای انتخاب نام کسب و کار مجاز هستید؟ گروه تولیدیه اشرفی در این مورد اقدام حقوقی چگونه بکنیم.

شما باید با یک وکیل تماس بگیرید و نامه ای به شرکت متخلف بنویسید ،” نشان می دهد. با این حال، قبل از انتخاب نام برند خود چندین راه برای اینکه متوجه شوید قبلا جایی این نام برند بوده و یا نبوده را مورد بررسی قراردهید و اگر معلوم شرکتی دیگر شروع به استفاده از علامت شما کرده میتوانید ان را تحت پیگرد قانونی قرار دهید ولی از لحاظ زمانی و مالی هزینه بر است اما خبر خوب این است که حتی شما میتوانید، حدود دو سوم از زمان، این اختلافات را در خارج از دادگاه حل و فصل کنید.

اگر بخواهیم به مواردی خلاصه از ویژگیهای برند خوب هم اشاره ای داشته باشیم به این ترتیب خصوصیات یک برند خوب:

۱٫برند می بایست چیزی از هدف تولید محصول، کیفیت، منافع ، استفاده ها و طرز عمل آن و غیره پیشنهاد کند.

۲٫برند باید ساده، کوتاه و دارای تلفظ ساده بوده و به خاطر سپردن آن آسان باشد. برای مثال:لوکس،ژیلت ، بی بی سی، نایک، بیک و …

۳٫برند باید به سادگی تبلیغ و شناسایی شود

۴٫برند باید بخشی از یک حالت و طبیعت دائمی باشد

۵٫برند باید ساده ، شفاف و جذاب باشد

۶٫باید قابل ثبت و حمایت حقوقی باشد

۷٫باید مشخص و دقیق باشد

۸٫باید دارای صدای لذت بخش در هنگامی که آن را می شنوید باشد

۹٫باید اقتصادی بوده و قابل تولید مجدد و تکثیر باشد

۱۰٫باید اصل باشد ( غیر تقلیدی)

۱۱٫نباید به چندین گونه تلفظ شود

۱۲٫نباید تهاجمی (به کسی یا چیزی) و یا اهانت آمیز باشد

۱۳٫باید تصویر خوبی ایجاد کند

۱۴٫نباید قدیمی و کهنه باشد

از ایرادات بالا متوجه میشویم

برخی از مدیران این واقعیت مسلم را که این انسان‌ها هستند که به برندها حیات می‌بخشند نه سازمان آن‌ها، را نادیده می‌گیرند و یک برند تنها دستاورد رفتارمان با مشتری است. به بیان دیگر «برند» دارای ماهیتی اجتماعی است و قدرتمندترین برندها آن‌هایی هستند که همه افراد مرتبط با آن‌ها نسبت به آن حس مالکیت داشته و آن را متعلق به خود می‌دانند و در مورد آن می‌گویند «این برند دلخواه من است».

ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت 

ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت

ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت 

ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت 

ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت 

ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت 

ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت

ویژگی های یک نام خوب جهت ثبت شرکت 

0 پاسخ ها

نظر شما چیست؟

مایل به پیوستن به بحث هستید؟
هم اکنون شرکت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*