شنبه تا چهار شنبه از ساعت 9 صبح لغایت 5 بعد از ظهر
 • با ما تماس بگیرید

  021 - 88888 635

 • آدرس

  تهران، م ونک، خ عطار، خ نیروی انتظامی، بن بست کاوه، پ 1، واحد 10

 معرفی روزنامه رسمی و کثیرالانتشار

معرفی روزنامه رسمی و کثیرالانتشار

معرفی روزنامه رسمی و کثیرالانتشار

روزنامه رسمی کشور تنها مرجع رسمی انتشار کلیه آگهی های قانونی کشور اعم از انتشار کلیه قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، ثبت شرکت و تغییرات شرکت ها و موسسات غیر تجاری، ثبت و تمدید نام و علائم تجاری، طرح های صنعتی و اختراعات و غیره است.

با استناد به ماده ۶ نظامنامه وزارت عدلیه (در حال حاضر وزارت دادگستری) و همچنین با توجه به ماده ۱۹۷ قانون تجارت، خلاصه اطلاعات ثبتی هر شرکت و موسسه ای باید حداکثر ظرف یکماه پس از ثبت، در روزنامه رسمی کشور منتشر شود تا به اطلاع عموم برسد و علاوه بر آن خلاصه اطلاعات گفته شده باید در روزنامه کثیرالانتشاری که توسط مجمع عمومی موسسین شرکت انتخاب شده است منتشر شود.

با توجه به آنکه انتشار آگهی ثبت شرکت و موسسات غیرتجاری و همچنین تغییرات آن ها، ثبت برند و علائم تجاری ، طرح های صنعتی و همچنین اختراعات و تمدید آن ها بر عهده خود متقاضیان است و در موارد بسیاری مشاهده شده است که به دلیل عدم اطلاع کافی از نحوه ثبت و انتشار آگهی های فوق در روزنامه رسمی ، این مهم به تاخیر می افتد و یا گاهی بطور کل انجام نمی شود که ممکن است مشکلات زیادی را برای متقاضیان بوجود بیاورد.

 

مراحل ثبت آگهی در روزنامه رسمی

افرادی که مراحل قانونی ثبت آگهی و صدور آن را در مراجع ثبتی انجام داده‌اند، می‌توانند با مراجعه به پورتال روزنامه رسمی کشور، هزینه آگهی روزنامه رسمی یا حق‌الدرج را بدون مراجعه حضوری پرداخت کنند.

 • برای این کار باید ابتدا به این سامانه مراجعه و برای عضویت در روزنامه رسمی اقدام کنید.
 • پس از ورود به سایت در قسمت پورتال ثبت نام کنید و با نام کاربری و ایمیل خود وارد سیستم شوید.
 • پس از عضویت در روزنامه رسمی در قسمت «صفحه شخصی من» روی گزینه «پرداخت هزینه آگهی» کلیک کنید.
 • می‌توانید قبل از پرداخت، آگهی خود را مشاهده کنید. برای این کار شماره مکانیزه آگهی را که یک کد هجده رقمی است و در قسمت بالای آگهی صادره از اداره ثبت درج شده است، وارد کنید و روی گزینه مشاهده آگهی کلیک کنید.
 • پس از مشاهده آگهی، گزینه پرداخت آنلاین مبلغ آگهی را که در پایان مشخصات آگهی قرار دارد انتخاب کنید و با وارد کردن مشخصات کارت بانکی در صفحه بانک، هزینه آگهی روزنامه رسمی را به اندازه‌ای که تعیین شده است، پرداخت کنید.
 • پس از انجام این مراحل یک رسید دریافت می‌کنید که کد پیگیری چاپ آگهی در روزنامه رسمی و مشخصات آگهی در آن ثبت شده است. کد پیگیری چاپ آگهی در روزنامه رسمی را برای پیگیری و دریافت آگهی حفظ کنید.
 • بعد از این که این مراحل طی شد و کد رهگیری را دریافت کردید، وضعیت آگهی از ثبت اولیه (دریافت‌شده از ثبت) به ثبت نهایی (ثبت‌شده- آماده ارسال به چاپ) تغییر می‌کند.

چاپ و ثبت آگهی در روزنامه رسمی ۵ روز کاری طول می‌کشد. پس از این مدت آگهی در پورتال روزنامه رسمی کشور منتشر می‌شود و می‌توانید نسخه الکترونیکی معتبر آن را دریافت کنید.

دارندگان آگهی می‌توانند با مراجعه به بخش «آگهی های ارسال شده/ پیگیری آگهی» در پروفایل شخصی خود از وضعیت آگهی و اطلاعات چاپ مثل شماره روزنامه و شماره صفحه آگاه شوند.

وضعیت آگهی ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 •  دریافت‌شده از ثبت: چنین وضعیتی یعنی هزینه آگهی پرداخت نشده یا تراکنش موفق نبوده است. در این حالت باید روی گزینه پرداخت آنلاین مبلغ آگهی در صفحه مشاهده آگهی کلیک کنید و هزینه را پرداخت کنید.

اگر پس از پرداخت از حساب کاربری خود خارج شدید، رسید را دریافت نکردید یا پس از پرداخت آگهی خود را با وضعیت «آماده ارسال برای چاپ» نمی‌بینید، یعنی تراکنش موفق نبوده است و اگر مبلغی از حساب‌تان برداشته شده باشد، دوباره بازگردانده خواهد شد. در این صورت باید مراحل پرداخت را دوباره انجام دهید.

 • آماده ارسال به چاپ: اگر پس از ورود به روزنامه رسمی این وضعیت را مشاهده کردید، یعنی پرداخت هزینه با موفقیت انجام شده و آگهی برای چاپ ارسال شده است.
 • در حال انتشار امضا نشده: این وضعیت یعنی آگهی در حال انتشار است ولی هنوز امضا نشده است.
 • انتشاریافته امضا نشده: این وضعیت یعنی آگهی چاپ شده و روی سایت قرار دارد اما هنوز نسخه امضا شده آن صادر نشده است.
 •  انتشاریافته امضا شده: یعنی آگهی منتشر شده است و می‌توانید نسخه امضاشده آن را دانلود کنید.

اگر وضعیت آگهی امضا شده بود، می‌توانید هر زمان که خواستید با ورود به روزنامه رسمی و مراجعه به صفحه مشاهده آگهی آن را دانلود کنید. کافی است روی گزینه دانلود فایل امضا شده آگهی کلیک کنید و دکمه Save را بزنید. به این ترتیب فایل آگهی ذخیره می‌شود. نسخه الكترونيكي آگهی امضا شده قابل استناد است و ارزشی معادل نسخه كاغذي برابر با اصل دارد.

این نسخه الکترونیکی که به صورت فایل PDF در سیستم‌تان ذخیره شده است تاییدیه روزنامه رسمی را دارد. می‌توانید با كليك روي قسمت Signature Panel در گوشه سمت راست فايل PDF آگهي يا لوگوي امضا در گوشه سمت چپ انتهاي فايل، مشخصات امضا تاییدیه روزنامه رسمی را مشاهده کنید.

برای آسان‌تر شدن فرایندها و رفاه حال متقاضیان، مراحل چاپ آگهی و وضعیت آگهی در جریان چاپ و انتشار، توسط ایمیل و SMS به اطلاع متقاضیان می‌رسد. همچنین روزنامه رسمی تلاش می‌کند زمان انتظار برای چاپ آگهی را کمتر کند.

توجه داشته باشید که طی تمامی این مراحل و پیگیری امور چاپ آگهی به عهده شخص متقاضی است و واحد ثبت شرکت‌ها و دفتر پستی هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارند.

در وب‌سایت روزنامه رسمی بخش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

می‌توانید از طریق وب‌سایت برای گرفتن اشتراک روزنامه رسمی اقدام کنید. برای این کار باید در سایت عضو شوید یا در صورتی که قبلا عضو شده‌اید وارد سامانه شوید.

پس از گرفتن اشتراک روزنامه رسمی نسخه‌ها از طریق پست سفارشی به دست‌تان می‌رسد. برای تمدید روزنامه رسمی نیز می‌توانید از همین قسمت اقدام و هزینه‌های مربوط به تمدید روزنامه رسمی را پرداخت کنید.

قسمتی از سایت به انتشارات روزنامه رسمی اختصاص داده شده است. در قسمت انتشارات روزنامه رسمی می‌توانید کتاب‌ها و نشریات مختلف را مشاهده کنید و عناوین مورد نظر خود را سفارش دهید.

قسمت دیگری از سایت به نشریه قوانین روزنامه رسمی اختصاص داده شده است. در نشریه قوانین روزنامه رسمی می‌توانید قوانین تصویب‌شده کشور را مشاهده کنید و قانون مورد نظر خود را جست‌وجو کنید.

ثبت آگهی تغییرات شرکت

انتشار آگهی در روزنامه رسمی تنها مربوط به ثبت شرکت نیست. طبق قانون بعضی از تغییرات شرکت نیز باید در روزنامه رسمی چاپ شوند. در ادامه به بررسی قوانین موجود در این زمینه می‌پردازیم:

 • هیات مدیره باید قبل از اقدام برای کاهش اختیاری سرمایه، تصمیم مجمع عمومی را در این زمینه، حداکثر تا مدت یک ماه در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های مربوط به شرکت در آن منتشر می‌شود، چاپ کند.
 • تصمیم راجع به انحلال و اسامی مدیر یا مدیران تصفیه و نشانی آن‌ها، باید ظرف پنج روز به مرجع ثبت شرکت‌ها اعلام شود تا پس از ثبت برای اطلاع عموم در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که اطلاعیه‌ها و آگهی‌های مربوط به شرکت در آن منتشر می‌شود، چاپ شود.
 • تقسیم دارایی شرکت بین صاحبان سهام، در مدت تصفیه یا پس از آن ممکن نیست مگر آن که شروع تصفیه و دعوت بستانکاران قبلا سه بار و هر بار به فاصله یک ماه در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که اطلاعیه ها و آگهی های مربوط به شرکت در آن منتشر می‌شود، چاپ شود و حداقل شش ماه از تاریخ انتشار اولین آگهی گذشته باشد.
 • مدیران تصفیه باید ظرف مدت یک ماه پس از ختم تصفیه مراتب را به مرجع ثبت شرکت‌ها اعلام کنند تا به ثبت رسد و در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که اطلاعیه ها و آگهی های مربوط به شرکت در آن منتشر می‌شود، چاپ شود و نام شرکت از دفتر ثبت شرکت‌ها و دفتر ثبت تجارتی حذف شود.
 • پس از اعلام ختم تصفیه مدیران تصفیه باید وجوهی را که باقیمانده است در حساب مخصوصی نزد یکی از بانک‌های ایران تودیع و صورت اسامی بستانکاران و صاحبان سهامی را که حقوق خود را استیفا نکرده‌اند نیز به آن بانک تسلیم و مراتب را طی آگهی مذکور در همان ماده به اطلاع اشخاص ذی‌نفع برسانند تا برای گرفتن طلب خود به بانک مراجعه کنند.
 • پس از انقضاء ده سال از تاریخ انتشار آگهی ختم تصفیه هر مبلغ از وجوه که در بانک باقیمانده باشد در حکم مال بلاصاحب است و از طرف بانک اطلاع دادستان شهرستان (در حال حاضر دادستان عمومی و انقلاب) به خزانه دولت منتقل خواهد شد.
 • تصمیم راجع به فروش اوراق قرضه و شرایط صدور و انتشار آن باید همراه با طرح اعلامیه انتشار اوراق قرضه کتبا به مرجع ثبت شرکت‌ها اعلام شود. مرجع مذکور مفاد تصمیم را ثبت و خلاصه آن را همراه با طرح اطلاعیه انتشار اوراق قرضه، به هزینه شرکت، در روزنامه آگهی خواهد کرد.
 • نام و مشخصات و حدود اختیارات مدیر عامل باید با ارسال نسخه‌ای از صورت‌جلسه هیات مدیره به مرجع ثبت شرکت‌ها اعلام و پس از ثبت در روزنامه رسمی آگهی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *